V dňoch 14. a 15. októbra 2021 sa pod záštitou ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR uskutočnila medzinárodná konferencia Poľnohospodárstvo ako aktér sociálnej inklúzie – AGASI 2021, ktorú zorganizovala Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Fakulta európskych štúdií a regionálneho rozvoja spolu s občianskym združením Druživa. Partnerom konferencie bol Národný projekt Inštitút sociálnej ekonomiky Implementačnej agentúry MPSVR SR.
Konferencia bola venovaná sociálnemu poľnohospodárstvu na Slovensku a v zahraničí a jej cieľom bolo posilniť dialóg medzi zainteresovanými stranami a formulovať politické odporúčania pre rozvoj sociálneho poľnohospodárstva ako dôležitej súčasti sociálnej ekonomiky štátu.
Medzinárodná účasť
Odborníci zo zahraničia hovorili o podmienkach sociálneho poľnohospodárstva v Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Taliansku, Nórsku, Holandsku, či v Japonsku a poukázali na kľúčovú úlohu inovácií v poľnohospodárstve, ktoré významnou mierou prispievajú k začleňovaniu ľudí s prekážkami do poľnohospodárskych aktivít. Svoje príspevky predniesli účastníci z desiatich krajín.
Ako ďalej na Slovensku
Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Mgr. Milan Kyseľ predstavil perspektívy sociálneho poľnohospodárstva v Slovenskej republike a možnosti jeho priamej podpory zo strany štátu. Spolu s Mgr. Všelkovou z ministerstva práce a sociálnych vecí a rodiny SR sa zhodli na potrebe definovania statusu sociálneho poľnohospodárstva v slovenskej legislatíve a dôležitosti medzirezortnej komunikácie pri riešení podpory podnikov pôsobiacich v oblasti sociálneho poľnohospodárstva.
Slovenskí a českí odborníci rokovali o prínosoch poľnohospodárstva v sociálnej práci a sociálnych službách a dôležitosti inovácií v poľnohospodárstve pri začleňovaní ľudí s prekážkami do poľnohospodárskych aktivít.
Aktívna účasť NP ISE v programe konferencie
Marcela Chreneková zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre spolu s Milanom Vaňom z Banskobystrického samosprávneho kraja, predstavili prípadovú štúdiu Spojenia duálneho vzdelávania a sociálnej ekonomiky, ktorú vypracovali v rámci národného projektu Inštitút sociálnej ekonomiky. Na príklade Agro-drevinového sociálneho podniku prezentovali inovatívny model prepájajúci sociálne podnikanie v pôdohospodárstve s duálnym vzdelávaním, upozornili na faktory posilňujúce a oslabujúce realizáciu podobných projektov a zároveň formulovali odporučenia pre aplikáciu, prípadne replikáciu tohto modelu aj v iných lokalitách.
V rámci tematických panelov vystúpili aj manažérky národného projektu Inštitút sociálnej ekonomiky, aby prezentovali svoje skúsenosti získané počas bohatej poradenskej činnosti v Regionálnych centrách sociálnej ekonomiky. Iveta Ďuricová z Nitry sa vo svojom príspevku venovala téme prepojenia poľnohospodárskej praxe so sociálnymi službami a identifikovala bariéry, s ktorými sa stretávajú sociálne podniky v oblasti poľnohospodárstva. Nataša Milistenferová z Prešova sa podelila o svoje skúsenosti a poznatky týkajúce sa vzdelávania, informovanosti a poradenstva, ktoré majú možnosť získať záujemci o sociálne podnikanie v oblasti poľnohospodárstva na Slovensku. Poukázala na nízku úroveň vzdelanosti zamestnancov aj manažmentu v oblasti poľnohospodárstva a potrebu poskytovania kvalifikovaného vzdelávania a poradenstva.
Sociálne podniky na Slovensku pribúdajú a hoci máme viacero príkladov dobrej praxe, ktoré reflektujú lokálne podmienky a príležitosti pre sociálne poľnohospodárstvo, stále sme v porovnaní s inými zahraničnými krajinami na začiatočníckej úrovni. Cieľom konferencie preto bolo posilniť dialóg medzi zainteresovanými stranami a formulovať politické odporúčania, podeliť sa o skúsenosti a najlepšie postupy pri tvorbe príslušných politík a poukázať na kľúčovú úlohu inovácií v poľnohospodárstve, ktoré majú veľký prínos v rozvoji vidieka.
Záznam z konferencie AGASI 2021 nájdete na nasledovných linkoch:
Štvrtok 14.10.2021
– dopoludňajší blok
– popoludňajší program
Piatok 15.10.2021
– dopoludnia a panel 1
– panel 2
– panel 3