Dizajn bez nazvu O agentúre » Koronavírus » Opatrenia platné pre dopytovo-orientované projekty » Usmernenie k výzvam s kódmi OP ĽZ DOP 2017/3.2.1/01, OP ĽZ DOP 2017/3.2.1/02 v rámci mimoriadnej situácie z dôvodu šíriaceho sa ochorenia COVID-19

Usmernenie k výzvam s kódmi OP ĽZ DOP 2017/3.2.1/01, OP ĽZ DOP 2017/3.2.1/02 v rámci mimoriadnej situácie z dôvodu šíriaceho sa ochorenia COVID-19


(Upozornenie: poskytovateľ si vyhradzuje právo dopĺňať, spresňovať a meniť usmernenie aj v závislosti od ďalšieho vývoja situácie)

 

 Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (ďalej „IA MPSVR SR), po dôkladnom zvážení všetkých alternatív možností realizácie projektov v zariadeniach poskytujúcich flexibilné formy starostlivosti o deti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie z dôvodu šíriaceho sa ochorenia COVID-19 (ďalej len „Koronavírus“), vydáva nasledujúce usmernenie:

 V súlade s usmernením Centrálneho koordinačného orgánu v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie v SR (zverejnené aj na: www.ia.gov.sk / Aktuality) je hlavná aktivita „Podpora zosúladenia rodinného a pracovného života v zariadeniach poskytujúcich flexibilné formy starostlivosti o deti“ v rámci predmetných výziev priradená do kategórie „projekty, ktoré sú  zo svojej podstaty zavedenými opatreniami zablokované vo výkone realizácie projektu“, t.j. ku dňu, ku ktorému došlo k zablokovaniu vo výkone realizácie projektu. Realizácia aktivít projektu formou výkonu práce z domu (tzv. home office) nie je vzhľadom na charakter výziev akceptovateľná.

 

Povinnosti a odporúčania pre prijímateľov:

  1. V prípade, že dotknuté projekty zamestnávajú zamestnancov na plný pracovný úväzok a po skončení obmedzujúcich opatrení budú môcť plynule pokračovať, situácia sa podradí pod prekážky v práci na strane zamestnávateľa (t.j. prijímateľa), nakoľko zamestnancom nemôže prideliť prácu..
  2. IA MPSVSR SR žiada prijímateľov, aby jednoznačne identifikovali a oznámili pre projekt pridelenému projektovému manažérovi deň, ku ktorému bol zablokovaný výkon realizácie projektu v ich regióne (v rôznych regiónoch rôzne termíny). Vykonávanie flexibilnej formy starostlivosti o deti formou výkonu práce z domu (tzv. home office) nie je akceptovateľné, a teda realizácia aktivity projektu v intenciách výziev nie je možná. Uvedené nebráni tomu, aby zamestnávateľ (t.j. prijímateľ) umožnil zamestnancovi výkon práce z domu (tzv. home office) vo forme online vzdelávanie, avšak preplatenie výdavkov spojených s takýmto výkonom práce si nebude môcť uplatniť v rámci projektu. Zároveň v nadväznosti na spôsob realizácie a charakter aktivít projektov, čerpanie náhradného voľna je bezpredmetné.
  3. Prijímateľ môže využiť ustanovenia Zmluvy o poskytnutí NFP, a to aj spätne z dôvodu Okolností vylučujúcich zodpovednosť (ďalej len „OVZ“) a to formou:

 

-         pozastavenia realizácie aktivít projektu

V súvislosti s realizáciou aktivít projektu je možné situáciu súvisiacu s pandémiou koronavírusu OVZ v zmysle článku 1 ods. 3 VZP Zmluvy o poskytnutí NFP. V zmysle článku 8 ods. 3 VZP Zmluvy o poskytnutí NFP je prijímateľ oprávnený pozastaviť realizáciu hlavných aktivít projektu, ak realizácii hlavných aktivít projektu bráni OVZ a to po dobu trvania OVZ

Čas trvania OVZ sa nezapočítava do doby realizácie hlavných aktivít projektu, pričom však realizácia hlavných aktivít projektu musí byť ukončená najneskôr do uplynutia stanoveného obdobia oprávnenosti, vrátane úhrady nárokovaných výdavkov v žiadostiach o platbu.

Poskytovateľ na základe oznámenia prijímateľa o pominutí OVZ zabezpečí úpravu harmonogramu projektu uvedeného v Prílohe č. 2 Zmluvy o poskytnutí NFP (Predmet podpory NFP). Poskytovateľ upraví posun oprávneného obdobia realizácie konkrétneho projektu s ohľadom na  dobu trvania mimoriadnej situácie Koronavírus najneskôr však do 31.12.2021 .

IA MPSVR SR ako poskytovateľ  bude  individuálne a operatívne komunikovať s prijímateľom ohľadne využitia inštitútu pozastavenia realizácie hlavných aktivít projektu. Pozastavenie realizácie hlavných aktivít bude môcť prijímateľ uskutočniť aj spätne, k dátumu vyhlásenia mimoriadnej situácie Koronavírus.

Zároveň, IA MPSVR SR reflektuje na platnú legislatívu, najmä ustanovenia Zákonníka práce, ako aj na rozhodnutia Vlády SR, a zamestnávateľom (t.j. prijímateľom) dáva do pozornosti prijaté opatrenia na podporu udržania zamestnanosti v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov. Ide o možnosť požiadať o príspevok na udržanie pracovného miesta v čase, keď zamestnancom nemôže byť pridelená práca z dôvodu prekážky v práci na strane zamestnávateľa (www.pomahameludom.sk)  

a aj ďalšie možnosti (www.socpoist.sk), na ktoré môžu, bez dopadu na zamestnanosť a výdavky projektu a v závislosti na individuálnych potrebách zamestnancov  reagovať.

 

Zdôvodnenie:

Cieľ predmetných výziev v rámci aktivity  podpora flexibilných foriem starostlivosti o deti s cieľom zosúlaďovania rodinného a pracovného života rodičov spočíva v podpore zariadení, kde budú prebiehať oprávnené aktivity pre deti prítomné, a to v konkrétnom zariadení, čím sa vytvorí priestor pre rodiča dieťaťa, aby si mohol počas pobytu dieťaťa v zariadení zosúladiť rodinné a pracovné aktivity. V nastavení výziev a realizácie aktivity je nevyhnutné rozlišovať medzi poskytovaním flexibilnej formy starostlivosti o deti:

a)     v predškolskom veku od 3 rokov veku dieťaťa

V uvedenom prípade je vylúčené, aby rodič nechal dieťa osamotené doma pri telefóne, resp. PC, z ktorého bude usmerňované, príp. bude na neho dohliadané zamestnancami zariadenia výkonom práce z domu (tzv. home office). V zmysle nariadenia Vlády SR má rodič možnosť požiadať o OČR, resp. jeho zamestnávateľ môže postupovať v zmysle ustanovení Zákonníka práce v prípade tejto mimoriadnej situácie, v ktorej sa nachádza Slovenská republika.

b)    v povinnej školskej dochádzke

V uvedenom prípade majú deti, individuálne v závislosti na technických možnostiach jednotlivých škôl, zabezpečenú alternatívnu výuku. Súčasne v zmysle nariadenia Vlády SR má rodič možnosť požiadať o OČR, resp. jeho zamestnávateľ môže postupovať v zmysle ustanovení Zákonníka práce v prípade tejto mimoriadnej  situácie Koronavírus, ktorej sa nachádza Slovenská republika. Uplatnenie dohliadania na deti v povinnej školskej dochádzke zamestnancom zariadenia výkonom práce z domu (home office) prostredníctvom telefónu, resp. PC, nie je relevantné.

 

Dovoľujeme si zamestnávateľov (t.j. prijímateľov) požiadať, aby dôkladne zvážili všetky alternatívy ako aj dopady vo vzťahu k oprávnenosti a neoprávnenosti výdavkov v rámci projektu.

 

Nesprávne, nekorektné, neúplné či zavádzajúce údaje, ktoré budú poskytnuté IA MPSVR SR ako poskytovateľovi nenávratného finančného príspevku, môžu byť po posúdení dôvodom pre odstúpenie od Zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku.