Dizajn bez nazvu Národné projekty » Programové obdobie 2007-2013 » Workshop o bývaní v obci Kojatice

Workshop o bývaní v obci Kojatice

Problém dostupného a vyhovujúceho bývania je jedným z najpálčivejších problémov dneška. Preto sa na túto oblasť zameriava čoraz výraznejšia potrebná pozornosť. V dňoch 14. až 18. novembra sa uskutočnil v obci Kojatice, zapojenej do národného projektu Terénna sociálna práca v obciach, workshop zameraný na tzv. participatívnu architektúru. V priľahlej rómskej osade žije v ťažkých podmienkach 160 obyvateľov, z ktorých viacerí už budúci rok dostanú možnosť postaviť si vlastné bývanie.


Dokončovanie projekto

Podujatia sa zúčastnili dobrovoľníci - architekti, študenti a študentky zo škôl architektúry z 3 krajín, ktorí v priamej komunikácii s klientmi – obyvateľmi osady – spoločne pripravovali návrhy nízkorozpočtových domov na základe ich požiadaviek a možností. Na záver workshopu zúčastneným ľuďom odovzdali makety navrhnutých domov a nevyhnutnú projektovú dokumentáciu.

 

Cieľom celého projektu je aj zlegalizovanie už existujúcich stavieb, ich rekonštrukcia, či prístavba. Následné stavebné povolenie, prípadne hlásenie drobnej stavby zastreší obec Kojatice. Riešenie problému bývania ľudí z marginalizovaných rómskych komunít je v obci Kojatice nevyhnutné a keďže obec nedisponuje vhodnými pozemkami na výstavbu bytov, legalizácia už existujúcich stavieb bola vyhodnotená ako najefektívnejšie riešenie.

 

Konzultácie s klientmi Workshop je súčasťou rozsiahlejšieho projektu, na ktorom participuje viacero organizácií. Samotná realizácia stavieb, či rekonštrukčných prác bude zabezpečená s podporou finančných zdrojov z Nadačného fondu Slovenských elektrární v Nadácii Pontis a zo sporiaceho programu organizácie ETP Slovensko. Ľudia, ktorí prejavili záujem participovať na projekte, mesačne odvádzajú do sporiaceho fondu finančný obnos prispôsobený ich možnostiam a zámerom. V úvodnej fáze projektu sa zapojené rodiny zúčastnia aj školenia o domácom hospodárení a participatívnym spôsobom vypracujú rozvojový plán komunity. Výsledkom uskutočneného workshopu bude vyhodnotenie najlepšieho návrhu (na základe kritérií ceny, možností participácie zapojených rodín na stavbe domu a pod.) a budú pripravené podklady pre realizáciu pilotnej stavby domu.

 

Vzápätí, v ďalšej fáze projektu bude pod vedením skúsených odborníkov táto pilotná stavba zrealizovaná. Participáciou na stavebných prácach sa zapojení ľudia naučia potrebným zručnostiam. Získané skúsenosti budú podkladom k vytvoreniu elektronickej publikácie dokumentujúcej priebeh celého projektu a postup prác. Publikácia a novozískané zručnosti sú nevyhnutné predpoklady k realizácii ďalších stavieb ľuďmi zapojenými do projektu.

 

Model priameho kontaktu medzi architektmi a klientmi zo segregovaných osád sa na Slovensku zatiaľ ešte nerealizoval. Cieľom je Prezentácia projektuvytvoriť program, ktorý bude komunikovať s klientmi z osád ako s rovnocennými a zodpovednými partnermi, prispôsobí návrhy ich reálnym potrebám a aktuálnej životnej situácii, pričom zároveň predpokladá ich aktívny prístup, finančnú spoluúčasť, ako aj zapojenie sa do realizácie stavieb.

 

Celý projekt zastrešujú organizácie Člověk v tísni, pobočka Slovensko, ETP Slovensko, Obec Kojatice, Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity, finančne je krytý z grantového programu Slovenských elektrární „Energia pre život 2012“ pod nadáciou Pontis. Je tak inšpiratívnym príkladom efektívnej spolupráce samosprávy, mimovládnych organizácií, vzdelávacích inštitúcií a súkromného sektora.

 

Aktivita bola prezentovaná aj v relácii Regionálny denník v STV 2 dňa 16. novembra 2012.