Dizajn bez nazvu Národné projekty » Programové obdobie 2007-2013 » Národný projekt Terénna sociálna práca v obciach - perspektívy

Národný projekt Terénna sociálna práca v obciach - perspektívy

Ukončením piatej výzvy sa po viac ako roku realizácie dostáva národný projekt do ďalšej fázy. Preto si dovolíme uviesť rekapituláciu doterajšieho priebehu projektu a načrtnutie jeho perspektív na najbližšie obdobie. 


V úvodnej fáze projektu sa projektový tím zameriaval predovšetkým na činnosti nevyhnutné pre úspešný štart poskytovania služieb terénnej sociálnej práce vo všetkých zapojených obciach a mestách. Boli vyhlasované a vyhodnocované výzvy na zapojenie sa obcí do NP TSP, uskutočňovali sa výberové konania na pozície regionálnych koordinátorov, neustále prebiehala intenzívna komunikácia s predstaviteľmi zapojených miest a obcí, zástupcovia FSR sa zúčastňovali na výberových konaniach, venovali sa mapovaniu problémov v jednotlivých komunitách, bola vytvorená komplexná metodika na riadenie všetkých procesov na jednotlivých úrovniach projektu a množstvo ďalších aktivít.

Hermanovce

 

Do národného projektu sa celkovo prihlásilo viac ako 330 obcí a miest, z ktorých sa do projektu zapojilo 275. Obce a mestá, ktoré z kapacitných dôvodov nebolo možné zapojiť do projektu v čase vyhodnocovania poslednej, piatej výzvy, boli zaradené do takzvaného zásobníka obcí a budú do projektu zapájané postupne v prípade uvoľnenia kapacít.

 

Najviac obcí a miest zapojených do projektu – až 127 - je z Prešovského kraja. Košický a Banskobystrický kraj sú v projekte zastúpené zhodne 61 obcami. Ďalšie regióny reprezentuje nižší počet obcí: Nitriansky kraj 16 obcí, Žilinský kraj 5 obcí, Trenčiansky kraj tri a Trnavský kraj dve obce. Rozmiestenie obcí a miest zapojených do NP TSP je prehľadne zobrazené na našej interaktívnej webovej mape

Svinia

 

Predpokladáme, že v zapojených obciach bude vytvorených celkovo 851 pracovných miest pre 399 terénnych sociálnych pracovníkov (TSP) a 452 asistentov terénnych sociálnych pracovníkov (ATSP), ktorí budú poskytovať služby viac ako 80 tisíc klientom. Už v prvom roku realizácie projektu poskytli terénni sociálni pracovníci služby viac ako 40 tisíc klientom.

 

Okrem TSP a ATSP v teréne pôsobia tiež regionálni koordinátori a koordinátorky, zamestnanci FSR. Ich úlohou je koordinovanie činnosti a odborné vedenie TSP a ATSP priamo v obciach, v ktorých poskytujú služby terénnej sociálnej práce a to v úzkej spolupráci so starostami obcí a primátormi miest.

 

V nasledujúcich mesiacoch sa realizačný tím projektu zameria predovšetkým na zvyšovanie kvality poskytovaných služieb TSP. K tomuto cieľu budú smerovať jednotlivé plánované aktivity, predovšetkým zabezpečenie supervízie a vzdelávania pre TSP a ATSP a aktualizácia štandardov terénnej sociálnej práce.

Spišský Hrhov

 

V rámci publicity národného projektu bola vytvorená tiež facebookovská stránka NP TSP, kde sú priebežne zverejňované základné informácie o dianí v projekte, v štádiu prípravy sú ďalšie materiály informujúce o výsledkoch projektu.Bližšie informácie budú postupne zverejňované na stránke NP TSP.